Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Lorrd

Autor: Caroline

Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Kanz
System: Lorrd
Księżyce: Lorrd II

Lorrd jest planetą, która w aż do Ery Imperialnej znana była głównie jako skarbnica wiedzy akademickiej, z racji tego, że znajdował się na niej ogromny uniwersytet. Lorrd jest w większości pokryta śniegiem, lodem oraz pustyniami - na jednej z nich o nazwie Kinyov powstała stolica prowincji o nazwie Qatamer, która była uważany za miejsce narodzin nowoczesnej kultury Lorrdian. Podczas Konfliktu Kanzańskiego była używana przez Argazdan jako centrum niewolnictwa, podczas ich działań na Lorrd.

Podczas Konfliktu Kanzańskiego, Lorrd został najechany przez Argazdan, którzy przejęli później cały sektor Kanz i utworzyli Redutę Argazdan. Jakiekolwiek próby wyzwolenia sektora podejmowane przez Republikę czy Jedi, zostały przerwane przez Wojny Mandaloriańskie, a potem przez Wojnę Domową Jedi i Sithów. Zgodnie z prawem narzuconym przez Argazdan, Lorrdianie nie mogli się ze sobą porozumiewać, dlatego opracowali system subtelnych gestów, wyrazu twarzy i postawy ciała, aby móc się ze sobą porozumiewać. „Język” ten był wykorzystywany do organizowania powstań przeciw władzy. Pod koniec konfliktu, Argazdanie rozkazali wybudować kosztem życia tysięcy Lorrdian, Doły Niewolników, w pobliżu Qatamer. Po trzystu latach, i straceniu życia przez pięćset milionów Lorrdian, Konflikt Kanzański został zakończony, dzięki interwencji Republiki i oddziału Jedi pod dowództwem Mistrza Mari-Elan Nora. Argazdanie zostali pokonani, a Lorrd wyzwolony.

Nawet wiele lat po wyzwoleniu, Lorrdianie bardziej płynnie posługiwali się komunikacją niewerbalną niż mową znaną ludziom. W czasie Wojen Klonów, sektor Kanz oraz planetę Lorrd w senacie reprezentowała Nee Alavar, zanim ją aresztowano i uwięziono. W czasie epoki Imperialnej Argazdanie uznali, że traktowanie Lorrdian przez ich przodków było karygodne, większość Lorrdian i Argazdan w sektorze żyło ze sobą w zgodzie, pomimo skutków konfliktu.

Przed 40 rokiem ABY, Lorrd był członkiem galaktycznego Sojuszu. Jedi Nalani Dinn stacjonowała na planecie. Niedługo potem skontaktował się z nią Jacen Solo, który badał artefakt znaleziony na Stacji Toryaz. Tajemniczy artefakt badali dr. Heilan Rotham, Nalani, Jacen Solo oraz jego uczeń Ben Skywalker, spotkali się z nim w jego biurze na Lorrd. Tam naukowiec oznajmił, że artefakt zawiera zakodowaną wiadomość. Spotkanie zostało przerwane, gdy Dinn otrzymała wiadomość, że jakiś człowiek w Y-wingu grozi zbombardowaniem zaludnionego obszaru Lorrd City – Stolicy Lorrdu, jeśli nie będzie miał możliwości porozmawiania z Jedi. Widząc, że Rotham potrzebuję czasu na rozszyfrowanie wiadomości ukrytych w artefakcie, Jacen i Ben towarzyszyli Nelani w rozwiązaniu problemu. Troje Jedi zostało powitanych przez porucznika Neava Samrana z Sił bezpieczeństwa Lorrdu, który wyjaśnił im zaistniałą sytuację. Człowiek, który pilotował Y-winga nazywał się Ordith Huarr i był byłym pilotem Sojuszu Rebeliantów, który twierdził, że widział ducha własnej żony. Zanim Nelani zdążyła zdobyć jakiekolwiek bardziej szczegółowe informacje na jego temat, Jacen za pośrednictwem Mocy ściągnął pilota na ziemię, razem z myśliwcem, co doprowadziło do tego, że Huarr zdetonował pociski, tym samym popełniając samobójstwo. Dinn obwiniła Solo za to co się stało, twierdząc, że w tym wypadku można było uniknąć utraty życia. Potem do grupy wrócił doktor Rotham z wiadomością, że potrafi przetłumaczyć wiadomość zawartą w artefakcie poza jednym. Na Lorrd zaczęło pojawiać się więcej podobnych zdarzeń jak te, w którym śmierć poniósł Ordith Huarr. Jeden z profesorów Uniwersytetu Pangalaktycznych Studiów Kulturalnych, Doktor Movac Arrister, wziął zakładników i zamknął ich wraz ze sobą i bombą w akwarium. Movac twierdził, że znał Mistrzynię Jedi Aaylę Securę i mówił, że Secura porosiła go o to, aby porozmawiał z Jedi. Jednak Arrister pragnął sławy, umierał na raka i chciał móc pokonać Jedi, co mogłoby mu zapewnić pozostanie w pamięci historii. Movac postanowił uniemożliwić Jedi uratowanie zakładników. Jacen Solo pozwolił mu na zdetonowanie bomby, co doprowadziło nie tylko do śmierci Arristera, ale również do zabicia pozostającego w jego niewoli profesora Seroma Haxana. Nelani i tym razem była wściekła na młodego Jedi zarzucając mu, że można był rozwiązać ten spór w bardziej pokojowy sposób. Kolejnym tego rodzaju zdarzeniem była stojący na dachu i grożący samobójstwem mężczyzna imieniem Borth Pazz. Zażądała szkolenia Jedi, mimo całkowitego braku wrażliwości na Moc. Kiedy prośba została odrzucona, Pazz skoczył z budynku, lecz Solo spowolnił jego upadek Mocą, dzięki czemu złamał jedynie nogę. Wkrótce po tych wydarzeniach, tajemnicza kobieta imieniem Brisha Syo przybyła na Lorrd i została aresztowana, natychmiast po wylądowaniu w kosmicznym porcie Lorrd City. Jacen Solo podejrzewał ją o spowodowanie wypadków Pazz Huarra i Arristera. Syo przyznała się do winy, jak również do tego, że jest użytkowniczką Mocy.
Wróć na górę