Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Terentatek

Autor: Zdoon

Terentateki to stworzenia żywiące się krwią osób wrażliwych na Moc. Zamieszkiwały jaskinie i grobowce silnie emanujące Ciemną Stroną. Kilka z nich było również strażnikami krypty Lorda Sithów Nagi Sadow’a.
Terentateki przypominały wyglądem rankory, z tą jednak różnicą, że posiadały wokół ust parę żuwaczek lub przypominających kły wyrostków oraz liczne, wyrastające z grzbietu kolce. Miały również masywne pazury (po trzy na każdej łapie). Zarówno kły, jak i pazury były silnie jadowite. Istniała teoria głosząca, że terentateki były niegdyś rankorami, które zostały zmutowane przez Sithów. Kiedy Ciemna Strona słabła w Galaktyce, terentateki mogły przejść w stan hibernacji i pozostać w nim przez wiele lat, by obudzić się wraz ze wzrostem potęgi Ciemnej Strony.

Terentateki wywodzą się z planety Korriban, gdzie obecność i siła Ciemnej Strony stopniowo zdeformowała ich ciała i uszkodziła umysły. Niektóre źródła głoszą jednak, że stworzenia te powstały w wyniku eksperymentu przeprowadzonego przez Exar Kuna na Yavinie 4 w roku 3,997 BBY. Skóra terentateków była odporna na działanie Mocy. Z czasem stały się najpotężniejszymi ze stworów wyhodowanych przez Sithów. Były tak potężne i niebezpieczne, że często nazywano je zabójcami Jedi. Sam Exar Kun użył potworów do zniszczenia placowek Jedi na Tatooine, Kashyyyk i Tython.
W czasie tzw. Wielkich Łowów niezliczeni rycerze Jedi przemierzali Galaktykę w celu wyeliminowania terentateków. Do starcia z bestiami wysyłano często dwóch lub nawet trzech Jedi a przywódca tworzył i utrzymywał między jej członkami silną więź Mocy. Dzięki temu grupa mogła uchronić się przed mrocznym wpływem Ciemnej Strony silnie obecnej w legowiskach terentateków. Łowcy tacy mogli przy tym polegać tylko na swojej biegłości w walce mieczem świetlnym, gdyż skóra bestii stanowiła odporną na działanie Mocy barierę. Żadne z Wielkich Łowów nie zostały jednak w pełni zakończone. Mimo że za każdym razem Jedi eliminowali większość terentateków, pojawianie się Ciemnej Strony Mocy prowadziło do wybudzania z hibernacji kolejnych osobników, które ponownie zaludniały Galaktykę. Takie zdarzenia miały związek z rozwojem potęgi Sithów takich jak Revan, Malak czy Imperator Palpatine.
Terentateki odnaleziono również na Tatooine, Kashyyyk, Onderon, Tython i Yavinie 4. W czasie Wojny Domowej Jedi, Revan i jego towarzysze znaleźli i zabili terentateka w trakcie poszukiwań Gwiezdnej Kuźni w Krainach Cienia na Kashyyyk. Stwór był ceremonialną bestią wykorzystywaną podczas starego rytułalu Wookiech. Podczas jednej z tych ceremonii klinga Ostrza Bacca została oderwana od rękojeści i utkwiła w ciele potwora kiedy to jeden z największych myśliwych spośród Wookiech podjął próbę jego zgładzenia – ostrze to zostało odzyskane przez Revana. On to również zgładził samemu dwa terentateki strzegące grobowca Nagi Sadow’a jak i jednego żyjącego w jaskini Shyrak’ów na Korriban, w pobliżu wejścia do krypty Ludo Kressh’a.
Wróć na górę