Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Tatoo II

Autor: Leanna Relash

Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Arkanis
System: Tatoo

Tatoo II, znana również jako G2 była jedną z żółtych gwiazd znajdujących się w samym sercu systemu Tatoo. Była to binarna gwiazda, jej partnerem była Tatoo I.
Tatoo II była typu G-2 głównej sekwencji binarnych gwiazd, siostra Tatoo I, typu G-1. Tworzyły one system Tatoo z planetami Tatooine, Ohann i Adriana. System ten znajdował się na skrzyżowaniu Trielluskiego Szlaku Handlowego i Starej Trasy Koreliańskiej, w sektorze Arkanis w Zewnętrznych Rubieżach.
Tatoo II powstała, gdy molekularny obłok wodoru opadł. Przez większość czasu jej istnienia, energia była wytwarzana przez syntezę jądrową, która obracała wodór w hel. W każdej sekundzie kolejne miliony ton materii były przekształcone w energię wewnątrz jądra Tatoo II, tworząc neutrinę i promieniowanie słoneczne. Jako gwiazda głównej sekwencji mogła istnieć dziesięć miliardów lat. Tatoo II nie miała wystarczającej masy, by wybuchnąć jako supernowa. Pod koniec swego bytu, gwiazdy tego typu wkraczają w fazę czerwonego olbrzyma, jej zewnętrzne warstwy rozszerzają się, jako wodorowe paliwo są w jądrze zużywane, a jądro kurczy i nagrzewa się.
Dzieci z Tatooine często opowiadają o ogromnych, silnych smokach, które mieszkają w dwóch wielkich słońcach i świecą na nich. Mniejsi kuzyni tych smoków mieli żyć w piecach syntezy, zasilanych wieloma typami maszyn i pojazdów.
Niektórzy z wczesnych badaczy myśleli, że pierwsza planeta systemu jest trzecią gwiazdą ze względu na rażące światło, odbijane przez pustynie bogate w jony sodu. Tatooine miał silną pozycję w Mocy i to doprowadziło Bezkresne Imperium Rakatan do systemu gwiazdy Tatoo II. Upadek Imperium w roku 25200 BBY spowodował, że system był pozostawiony samemu sobie przez kilka tysiącleci. Republika Galaktyczna badała [the segment of the Slice], w którym Tatoo II znajdowała się w trakcie Okresu Wielkiego Manifestu [ang. Great Manifest Period] i Ery Indecta [ang. Indecta Era]. W 1004 roku BBY, pobliski region należał do Nowego Imperium Sithów, w tym Przestrzeń Huttów, duży region znanej galaktyki kontrolowany przez gatunek Huttów. Po VII Bitwie o Ruusan w 1000 roku BBY, region pozostał pod kontrolą Huttów, aż do panowania Imperium Galaktycznego. Podczas Galaktycznej Wojny Domowej wielokrotnie zmieniało się panowanie nad systemem: region został włączony do Nowej Republiki przez Imperium podczas kampanii Thrawna, ale pozostawiono go po śmierci Wielkiego Admirała. Później przestrzeń wokół Tatoo II była kontrolowana przez Sojusz Galaktyczny, aż do Wojny Sithiańsko Imperialnej w latach 127-130 ABY, gdy Imperium Fel podbiło dużą część znanej galaktyki, ale szybko zostało zastąpione przez Imperium Sithów Dartha Krayta.
Wróć na górę