Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Tatoo I

Autor: Leanna Relash

Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Arkanis
System: Tatoo

Tatoo I, znana również jako G1 była jedną z żółtych gwiazd znajdujących się w samym sercu systemu Tatoo. Była to binarna gwiazda, jej partnerem była Tatoo II.
Tatoo I była typu G-1 głównej sekwencji binarnych gwiazd, siostra Tatoo II, typu G-2. Tworzyły one system Tatoo z planetami Tatooine, Ohann i Adriana. System ten znajdował się na skrzyżowaniu Trielluskiego Szlaku Handlowego i Starej Trasy Koreliańskiej, w sektorze Arkanis w Zewnętrznych Rubieżach.
Tatoo I powstała, gdy molekularny obłok wodoru opadł. Przez większość czasu jej istnienia, energia była wytwarzana przez syntezę jądrową, która obracała wodór w hel. W każdej sekundzie kolejne miliony ton materii były przekształcane w energię wewnątrz jądra Tatoo I, tworząc neutrinę i promieniowanie słoneczne. Jako gwiazda głównej sekwencji mogła istnieć dziesięć miliardów lat. Tatoo I nie miała wystarczającej masy, by wybuchnąć jako supernowa. Pod koniec swego bytu, gwiazdy tego typu wkraczają w fazę czerwonego olbrzyma, jej zewnętrzne warstwy rozszerzają się, jako wodorowe paliwo są w jądrze zużywane, a jądro kurczy i nagrzewa się.
Dzieci z Tatooine często opowiadają o ogromnych, silnych smokach, które mieszkają w dwóch wielkich słońcach i świecą na nich. Mniejsi kuzyni tych smoków mieli żyć w piecach syntezy, zasilanych wieloma typami maszyn i pojazdów.
Niektórzy z wczesnych badaczy myśleli, że pierwsza planeta systemu jest trzecią gwiazdą ze względu na rażące światło, odbijane przez pustynie bogate w jony sodu. Tatooine miał silną pozycję w Mocy i to doprowadziło Bezkresne Imperium Rakatan do systemu gwiazdy Tatoo I. Upadek Imperium w roku 25200 BBY spowodował, że system był pozostawiony samemu sobie przez kilka tysiącleci. Republika Galaktyczna badała segment galaktyki, w którym Tatoo I znajdowała się w trakcie Okresu Wielkiego Manifestu [ang. Great Manifest Period] i Ery Indecta [ang. Indecta Era]. W 1004 roku BBY, pobliski region należał do Nowego Imperium Sithów, w tym Przestrzeń Huttów, duży region znanej galaktyki kontrolowany przez gatunek Huttów. Po VII Bitwie o Ruusan w 1000 roku BBY, region pozostał pod kontrolą Huttów, aż do panowania Imperium Galaktycznego. Podczas Galaktycznej Wojny Domowej wielokrotnie zmieniało się panowanie nad systemem: region został włączony do Nowej Republiki przez Imperium podczas kampanii Thrawna, ale pozostawiono go po śmierci Wielkiego Admirała. Później przestrzeń wokół Tatoo I była kontrolowana przez Sojusz Galaktyczny, aż do Wojny Sithiańsko Imperialnej w latach 127-130 ABY, gdy Imperium Fela podbiło dużą część znanej galaktyki, ale szybko zostało zastąpione przez Imperium Sithów Dartha Krayta.
Wróć na górę