Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Pierwsza Czystka Jedi

Autor: Caroline

Pierwsza Czystka Jedi miała miejsce jakiś czas po bitwie o Rakata Prime i trwała od 3954 do 3951 roku BBY. Czystka sprawiła, że prawie cały Zakon Jedi zniknął z galaktyki oraz został na jakiś czas publicznie rozwiązany, a większość z ocalałych członków Zakonu została zabita przez Sithów. Po zakończeniu Pierwszej Wojny Sithów ok. 3955 roku BBY, Darth Traya, Darth Nihilus oraz Darth Sion, przejęli dowództwo nad resztkami sił Sithów Revana tworząc tak zwany Triumwirat Sithów. Później Nihilus i Sion wygnali Trayę. Dwóch pozostałych Sithów zaczęło mordować Jedi. Ostatni atak został przeprowadzony na planecie Katarr, która była ojczyzną rasy Miraluka. Na planecie zginęła prawie cała pozostała setka Jedi, która brała udział w tamtejszym konklawe. Czystka została zakończona przez Wygnaną Jedi, która zabiła wszystkich trzech Sithów i wyszkoliła nowe pokolenie Rycerzy, które odbudowało Zakon Jedi.
Rok 3956 BBY przypada na bardzo burzliwy czas w historii Zakonu Jedi, trzy wojny w okresie pięćdziesięciu lat w tym dwie wywołane przez upadłych Jedi, bardzo osłabiły Zakon. Wielu jego członków zginęło w Wielkiej Wojnie Sithów, Wojnach Mandaloriańskich oraz Wojnie Domowej Jedi i trudno było mu odbudować swoją potęgę po poniesieniu tak znacznych strat. Sytuacja Zakonu stała się tym trudniejsza, że podczas wojen zostało zniszczonych wiele ośrodków związanych z Zakonem, w tym Biblioteka na Ossusie i Enklawa na Dantooine. Wraz z budynkami zniknęły materiały szkoleniowe, holocrony oraz inne informacje, które były niezbędne w szkoleniu nowych Jedi, bez nich powstawały niewielkie braki w systemie szkolenia młodych adeptów Mocy, co utrudniało odbudowanie potęgi Zakonu. Pod koniec Wojny Domowej Jedi, siły Zakonu były już bardzo nadwerężone, przeżyło około stu członków Zakonu, ponadto Revan, który odkupił swoje winy opuścił przestrzeń Republiki, co zachwiało w wielu ocalałych nadzieję na odbudowanie Zakonu przez kogokolwiek oraz zaczęli zadawać sobie pytania, dlaczego tak wielu ich towarzyszy upadło na Ciemną Stronę. Nawet Mistrzowie i członkowie rady zaczęli zastanawiać się głębiej nad naukami głoszonymi przez Jedi.
Po śmierci Dartha Malaka i zniszczeniu Gwiezdnej Kuźni, potęga Imperium Sithów uległa znacznemu osłabieniu, wielu z Mrocznych Jedi, którzy przeżyli rozpoczęli walkę o władzę, a inni ukryli się w miejscach, które miały związek z Mocą. Jednak na planecie Malachor V w Akademii Trayusa, trzech Sithów: Darth Traya, Darth Nihilus oraz Darth Sion, zaczęło tworzyć plan nowej wojny, której celem miało być pozbycie się wszystkich Jedi z galaktyki. Triumwirat Sithów zaczął wywoływać konflikty lokalne na kluczowych światach Republiki, miało to doprowadzić do osłabienia Republiki i ostatecznego jej upadku. Czasy były bardzo niespokojne dla Zakonu Jedi, kilku Strażników Jedi, którzy nadzorowali część światów, opuściła Zakon i słuch po nich zaginął, później zaczęły znikać całe grupy Rycerzy Jedi, pozostawiając za sobą dziwne zakłócenia Mocy. W końcu zaniepokojona Rada Jedi wezwała Mistrzynię Atris na tajne konklawe na planecie Katarr, by omówić z nią sprawę potencjalnego zagrożenia, jednak okazało się, że konklawe nie było tak tajne jak chcieli tego Jedi. Atris postarała się o to, by informacja o konklawe „wyciekła”, w ten sposób dowiedział się o nim Darth Nihilus, który przybył na Katarr i zabił Jedi oraz wszystkich przedstawicieli rasy Miraluka poza Visas Marr, którą przyjął na swoją uczennicę. Po tym wydarzeniu członkowie Rady, którzy ocaleli: Vrook Lamar, Kavar, Zez-Kai Ell i Lonna Dash, udali się na wygnanie, mając nadzieję, że nowe zagrożenie zachęcone zwycięstwem ujawni się.
W roku 3951 BBY prawie wszyscy Jedi zostali już wyeliminowani, jednym z ocalałych była Wygnana Jedi, która przegapiła Czystkę przebywając w Zewnętrznych Rubieżach i Nieznanych Regionach. Została wygnana z Zakonu za udział w Wojnach Mandaloriańskich z Revan, jednak w 3951 roku BBY wróciła do przestrzeni Republiki. Harbinger, Republikański krążownik zmierzający na Onderona, otrzymał rozkaz od Admirała Cartha Onasi, by przerwał planowaną podróż i odebrał Wygnaną Jedi z Zewnętrznych Rubieży, a następnie udał się na Telos IV. Harbinger nagle otrzymał wezwanie pomocy, a po przekazaniu ID, został zobowiązany do tego, by udzielić mu pomocy. Później systemy Harbingera odkryły „Mrocznego Jastrzębia” oraz zdawałoby się porzucony okręt Sithów. Kapitan okrętu Republiki wysłał część załogi na oba statki i rozkazał przenieść na Harbingera wszystkich rozbitków z okrętu. Okręt Sithów okazał się być prawie pusty. Znajdowały się tam jedynie „zwłoki” Dartha Siona i nieświadomi jego pozycji, żołnierze Republiki przenieśli go na pokład Harbingera. Później Sion „obudził się” i przy pomocy zabójców Sith ukrytych na pokładzie „opuszczonego” okrętu Sithów przejął Harbingera.
Kilka dni później Wygnana Jedi obudziła się na stacji Peragus II, znalazła tam kobietę pozostawianą na pewną śmierć, która później okazała się być Jedi o imieniu Kreia. Kobieta pomogła Wygnanej wydostać się z placówki górniczej, na której nie było nikogo poza paroma uszkodzonymi droidami górniczymi, robotem typu HK 50 i człowiekiem o imieniu Atton Rand. Wkrótce jednak Sithowie z Harbingera odnaleźli Wygnaną Jedi, jednak jej, Attonowi, Krei i T3-M4 udało się uciec ze stacji Peragus na pokładzie Mrocznego Jastrzębia, udając się na Telos IV. Sithowie próbując zestrzelić Mrocznego Jastrzębia, spowodowali eksplozję unoszącego się w systemie paliwa. W wyniku eksplozji została zniszczona placówka górnicza oraz cały Peragus II, choć Sithowie i ścigana przez nich załoga frachtowca przeżyli.
Po przybyciu do Stacji Cytadela orbitującej wokół Telos, załoga Mrocznego Jastrzębia została oskarżona o zniszczenie Peragus. Załogę oczyszczono z zarzutu, jednak wcześniej Mroczny Jastrząb z T3 na pokładzie został skradziony i przetransportowany na powierzchnię Telos. Później załoga skorzystała z alternatywnego transportu, który został zestrzelony przez wieżyczki korporacji Czerka podczas ich podróży na powierzchnię planety. Z płonącego statku ocalił ich Zabracki technik Bao-Dur, który zaprojektował planetarną tarczę na Telos. Podczas wycieczki po powierzchni Telos, załoga dowiedziała się, że Mroczny Jastrząb znajduje się w opuszczonych akweduktach na biegunie planety. Grupa „pożyczyła” z opuszczonej bazy wojskowej transportowiec, który został zestrzelony przez trzy roboty zabójców typu HK 50. Po pokonaniu robotów Wygnana, Atton i Kreia weszli do wodociągu, Bao-Dur stracił przytomność podczas katastrofy. W środku załoga Mrocznego Jastrzębia odkryła Akademię Jedi, ale ponownie została uwięziona, tym razem przez ostatnią z Handmaiden i jej siostry. Wygnana porozmawiała sobie z Atris, która wyrzucała jej to, co zrobiła podczas Wojen Mandaloriańskich. Później oddała Wygnanej Mrocznego Jastrzębia i T3. Po opuszczeniu Akademii, robot wyjawił że włamał się do bazy danych Atris, gdzie znalazł informacje na temat tego, gdzie ukrywa się ostatnich pięciu Mistrzów Jedi:
- Atris na Telos,
- Kavar na Onderon ,
- Vrook Lamar na Dantooine,
- Zez-Kai Ell na Nar Shaddaa,
- Lonna Vash na Korriban.
Wygnana postanowiła odszukać ich, by dowiedzieć się co było przyczyną jej wygnania, starając się, by Sithowie jej nie uprzedzili w znalezieniu Mistrzów Jedi.
Gdy Wygnana dotarła na Dantooine, by odnaleźć Mistrza Vrooka, zauważyła, że wiele się zmieniło na planecie od czasu, gdy opuściła ją, by wziąć udział w Wojnach Mandaloriańskich. Enklawa Jedi została zniszczona, a obywatele Dantooine starali się zbudować rząd, którego budynek mieścił się w starym majątku rodziny Matale. Po spotkaniu z administratorem budynku udała się do ruin enklawy, gdzie dowiedziała się, że Vrook został schwytany przez najemników. Wygnana znalazła i uwolniła go, ale Vrook stwierdził, że dał się schwytać, by uniknąć konfliktu rządu i najemników. Najemnicy zaatakowali budynek rządowy, ale zostali powstrzymani przez siły rządowe, kierowane przez Wygnaną.
Na Onderonie przebywał Kavar, służył jako doradca królowej Talii, jednak wielu mieszkańców Onderon uważało, że Republika jest winna ich cierpieniu w ostatnich wojnach. Korzystając z tej sytuacji generał Vaklu, kuzyn Talii, zebrał grupę zwolenników, którzy głosili pogląd, że Onderon należy uniezależnić od Republiki. Vaklu dążył do tego, by zabić swoją kuzynkę i samemu przejąć tron. Prawie zestrzelona przez siły generała, Wygnana wylądowała na Dxun, księżycu Onderona, tam znalazła Mandalorian, z którymi się sprzymierzyła i dzięki ich Mandalorowi dostała się na Onderon. Jej spotkanie z Kavarem zostało przerwane przez siły generała Vaklu. Wygnana opuściła Onderon z obietnicą od Kavara, że ten skontaktuję się z nią, gdy nadejdzie odpowiednia pora. Gdy Mistrz Jedi skontaktował się z Wygnaną, generał Vaklu wywołał wojnę domową na ulicach Iziz. Kiedy Wygnana o tym usłyszała udała się na Dxun, gdzie poprosiła Mandalorian o pomoc i wraz z nimi zwyciężyła generała Vaklu.
Po tym jak Wygnana zlokalizowała i porozmawiała ze wszystkimi Mistrzami, spotkała się z nimi ponownie na Dantooine, w odbudowanej Enklawie, tam właśnie Mistrzowie Vrook, Kavar i Zez-Kai Ell zwołali Radę. (Lonna Vash została zabita przez Sithów na Korriban). Po raz kolejny Jedi chcieli pozbawić Wygnaną kontaktu z Mocą, jednak Kreia wprosiła się na zebranie i zabiła Mistrzów zanim zdążyli wykonać wyrok na Wygnanej. Gdy Wygnana odzyskała siły, udała się na Telos w poszukiwaniu Krei, na planecie została zmuszona do konfrontacji z Atris, która poddała się wpływowi Ciemnej Strony pochodzącemu z Holocronów Sithów znajdujących się w tajnej Akademii. Po pokonaniu Atris, Wygnana przekonała ją, by wróciła na ścieżkę światła. Atris wyjawiła Wygnanej, że Kreia, a raczej Darth Traya, udała się na Malachor V. Później Atris ogłosiła siebie byłym Jedi i udała się na wygnanie.
Wkrótce potem flota Sithów pod dowództwem Dartha Nihilusa rozpoczęła atak na Telos. Z pomocą Mandalorian i Mandalora, Canderousa Ordo, Wygnana wdarła się na pokład Ravagera, okrętu Dartha Nihilusa. Z pomocą Visas Marr i Canderousa, Wygnana zabiła właściciela okrętu i powstrzymała go przed zniszczeniem Telos. Następnie udała się na Malachor V. Po twardym lądowaniu na planecie, Wygnana wyruszyła do Akademii Trayusa, przedzierając się przez zabójców i wojowników Sithów oraz bestie burzy. W końcu drogę zastąpił jej Darth Sion. Po długim pojedynku, Wygnana przekonała Siona, że Kreia go wykorzystała i nie obchodził jej los ucznia. Sion w końcu poddał się swoim obrażeniom, a jego śmierć utorowała Wygnanej drogę do Rdzenia Trayusa, gdzie czekała na nią Darth Traya. Po kolejnej zażartej walce, Wygnana pokonała Trayę i oszczędziła jej życie, jednak Lady Sith nie chciała poddać się tak łatwo i podjęła walkę ponownie. Wygnana nie dała się zaskoczyć i ponownie próbowała przekonać Trayę, by odstąpiła od ścieżki mroku. Zanim oddała swoje życie Mocy, Kreia zdradziła Wygnanej lokalizację miejsca, w którym przebywał Revan oraz losy Wygnanej, jej sojuszników oraz planet, które odwiedziła. Wkrótce po tej rozmowie robot Bao-Dura ponownie uruchomił Generator Cienia Masy, by zniszczyć go oraz Malachor V. Wygnana przeżyła to wydarzenie, uciekając z Malachora V na pokładzie Mrocznego Jastrzębia. Po klęsce Triumwiratu Sithów i „przywróceniu” Zakonu Jedi, Wygnana zostawiła Republikę w rękach jej Zagubionych Jedi i wyruszyła na poszukiwanie Revana do Nieznanych Regionów.
W wyniku pierwszej Czystki, prawie cały Zakon Jedi został wyeliminowany, jednak to Sithowie ponieśli klęskę. W wyniku tego, Zakon miał czas na odbudowanie się, jednak nie odzyskał dawnej potęgi, a jednocześnie zacieśnił swój związek z Republiką.
Wróć na górę