Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Nuna

Autor: Arya Koan

Nuna, potocznie nazywana bagiennym indykiem, to gatunek drobnych, dwunożnych gadoptaków licznie zasiedlających bagna Naboo, zwłaszcza Bagno Lianorm. Skóra tych zwierząt była pokryta łuskami, których kolor, zależnie od podgatunku, mógł mieć barwę od zielonej do brązowej. Choć nuna nie miała skrzydeł, jej szkielet nosił cechy ptasie, takie jak duży grzebień na mostku i ptasia budowa miednicy. Stopy tych zwierząt były zakończone trzema szeroko rozstawionymi palcami uzbrojonymi w pazury. Długie wyrostki kręgowe tworzyły na grzbiecie nuny charakterystyczny grzebień. Żuchwa zwierzęcia była wysunięta do przodu w stosunku do górnej szczęki a z kącików jego pyska zwisały dwie pary długich, pałeczkowatych wyrostków. Osobniki należące do najpospolitszej odmiany nuny miały 0,5 – 0,75m wysokości, istniała jednak również odmiana karłowata, której dorośli przedstawiciele osiągali rozmiary piskląt pospolitego podgatunku.
Przez swój kołyszący chód, nuny sprawiały wrażenie niezdarnych. Zaniepokojone, nadymały przednią jamę ciała, żeby zwiększyć swoje rozmiary i wydać się groźniejszymi. Kiedy nuna wydawała dźwięki, wyrostki w kącikach jej pyska unosiły się na boki. Chociaż głównym składnikiem diety tych zwierząt były rośliny bagienne, mogły one żywić się również płazami. Nuny nie wykazywały skłonności do agresywnych zachowań, jednak kiedy zostały przyparte do muru, potrafiły bronić się kopnięciami silnych nóg wyposażonych w pazury. Zwierzęta te składały wiele jaj, dzięki czemu szybko się mnożyły. Niewysiedziane jaja nun stanowiły też naturalny nawóz dobrej jakości.
Nie ustalono jak i kiedy gatunek ten wyewoluował na Naboo, wiadomo jednak w jaki sposób rozprzestrzenił się na innych planetach. Pewna liczba karłowatych Nun została eksportowana na Tatooine, żeby służyć jako zwierzęta domowe Jabbie, który znajdował upodobanie w zrzucaniu tych zwierząt z dużych wysokości. Z czasem te udomowione Nuny najwyraźniej wydostały się na wolność, by w czasie Galaktycznej Wojny Domowej licznie zasiedlać pustynie. Gatunek ten zasiedlił także inne światy, w tym Saleucami i Coruscant, gdzie nuny były traktowane jako szkodniki, zwierzyna łowna ale również zwierzęta domowe. Gunganie z Naboo zwykli używać nadętych ze zdenerwowania nun w sporcie, kopiąc je jak piłki. Po inwazji na Naboo, ten pomysł wzbudził zainteresowanie również w innych rejonach galaktyki, przez co eksport nun ponownie się wzmożył. Na niektórych światach zwierzęta te były nawet wystawiane w wyścigach.
Mięso nuny było wysoce cenione w kuchni, przez co na Naboo bardzo często polowano na te zwierzęta. Tylko szybki rozród chronił gatunek przed wyginięciem. Gunganie zajadali się mięsem nuny z okazji różnych uroczystości, nie byli oni jednak jedyną rasą, która doceniła jego walory (serwowano je np. na Saleucami). Osobnicy niektórych ras, takich jak Twi’lekowie i Rodianie mogli być uczuleni na nunę.
Wróć na górę