Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Jaskinia Ciemnej Strony

Autor: Vendea

Jaskinia Ciemnej Strony, znana również jako Jaskinia Zła, była jaskinią na Dagobah strzeżoną przez energię Ciemnej Strony.
Setki lat przed Wojnami Klonów, Mnich Jedi zabił potężnego lidera Ciemnych Jedi – Bpfasshi, a jego energia po raz pierwszy ‘skaziła’ tamto otoczenie. Później, podczas Wojen Klonów Yoda miał wizję Jaskini Ciemnej Strony podczas jednej ze swoich medytacji. W tej wizji, Qui-Gon Jin kieruje dziewięcioletnim Anakinem Skywalkerem do jaskini, aby pokazać mu swoje obawy. Zrobił to samo, co Yoda z Luke’iem wiele lat później.
W Czasie Wielkiej Czystki Jedi Yoda zdał sobie sprawę, że bliskość Jaskini Ciemnej Strony pomoże zneutralizować jego silne ‘światło’ wytwarzane przez Moc, co zapobiegnie wykryciu jego przez Sithów. Osiedlił się w pobliżu Jaskini i mieszkał tam przez dwie dekady, podczas panowania Imperium Galaktycznego.
Podczas narodzin Rebelii klon Starkillera krótko przed wejściem do jaskini rozmawiał z Yodą. Szukał tam pewnej odpowiedzi. Wewnątrz był w stanie korzystać ze wszystkich swoich zdolności , z wyjątkiem wpływu na umysł, który wykorzystał kilka razy. Otrzymał tam też pewną wizję. Po wyjściu z jaskini ponownie spotkał Mistrza Jedi.
Kiedy Luke Skywalker udał się na Dagobah do Yody w 3 roku ABY, Mistrz Jedi polecił mu wejść do jaskini. Luke miał do czynienia ze złudzeniem Dartha Vadera i pokonał go w walce na miecze świetlne. Tam też uświadomił sobie, co pchnęło go ku Ciemnej Stronie Mocy. Za maską Vadera ujrzał swoją twarz. Jest to też zapowiedzią, że Vader, a raczej Anakin Skywalker to jego ojciec.
Pięć lat po śmierci Yody, Skywalker powrócił do jaskini. Tam też miał wizję ewentualnej przyszłości. W niej ujrzał, jak Mara Jade chce go zabić.
W 14 roku ABY podobno ‘wyczyszczono’ jaskinię, choć ta prawdopodobnie powróciła do życia. W 22 roku ABY, Anakin Solo i Tahiri Veila weszli do jaskini po czym Solo miał koszmary, że stanie się niesławnym Vaderem. Tam też Tahiri ujrzała swoich rodziców. Uldir napotkał w niej ogromną pustkę.
Inne istoty wrażliwe na Moc, które tam weszły to Tash Arranda i Zak Arranda.
Wróć na górę