Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

B-wing

Autor: Kean Na'vamir

Dane techniczne

Producent: Slayn&Korpil
Klasa: myśliwiec szturmowy
Wymiary (dł./szer./wys.): 16,9m/2,9m/2,5m (złożone skrzydła)
Silniki: silnik Quadex Kryomaster/4x silnik odrzutowy JZ-5Fusial
Klasa hipernapędu: 2
Maks. prędkość atmosferyczna: 950km/h (bez włączonych osłon)
System nawigacji: nawikomputer Microaxial LpM-549
Uzbrojenie:
- 3x lekkie działo jonowe ArMek SW-7a
- 1x ciężkie działo Gyrhil R-9X
- 1x podwójny autoblaster Gyrhil 72
- 2x wyrzutnia torped protonowych Krupx MG9 (8 torped)
Osłony: generator tarcz Sirplex Zr-41 (125 SBD)
Załoga: 1
Pasażerowie: brak
Udźwig ładowni: 45kg
Zapasy: 1 tydzień
Dodatki: system sensorów, system namierzania


Myśliwiec typu B-wing był jednym z największych i najlepszych myśliwców-bombowców służących w Rebelianckiej flocie. Swoje imię zawdzięcza wyglądowi podobnemu do małej litery „b”, oraz temu, iż w trybie ataku przypomina ostrze, dzięki czemu dostał przezwisko „blade-wing”.

B-wing został zaprojektowany przez Verpińska kompanię Slain&Korpil wraz z Komandorem Ackbarem, który działał z ramienia Projektu Shantipole. Pomimo iż statek był trudny w pilotażu to brał udział w bitwach trwających w późniejszych latach Galaktycznej Wojny Domowej, włączając w to bitwę o Endor i wyzwolenie Coruscant. B-wing był używany w swojej podstawowej roli czyli jako asysta dla innych myśliwców przez Nową Republikę i Sojusz Galaktyczny podczas Wojny z Yuuzhan Vongami.

Podstawowym arsenałem tego myśliwca były trzy działa jonowe, działo laserowe, wyrzutnie torped protonowych oraz dwa autoblastery. Uzbrojenie B-winga mogło zostać z łatwością zmienione, co dawało mu przewagę nad innymi myśliwcami Sojuszu. Statek ten posiadał również unikalny rotacyjny kokpit, dzięki któremu pilot mógł wykonywać zaawansowane manewry i jednocześnie walczyć z przeciwnikiem.

Równie zaawansowany jak kokpit był komputer celowniczy. Zaprojektowano go tak, by skupiał całą moc broni na jednym celu (chociaż możliwe było rażenie kilku obiektów równocześnie po uprzednim wprowadzeniu takiego rozkazu). Dodatkowo istniała możliwość, by zaznaczyć swój cel promieniem lasera, co dawało pewne trafienie, ale ujawniało też pozycję B-winga.

Mimo wszystkich swoich zalet, dzięki którym B-wing doskonale spisywał się w powierzanych mu zadaniach, była to maszyna wyjątkowo trudna w pilotażu, przez co jedynie najlepsi piloci mogli wykorzystywać jej pełny potencjał.
Wróć na górę