Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Talizman Kashi Mer

Autor: Caroline

Talizman Kashi Mer był artefaktem Mocy, należącym do antycznej monarchini Kashi Mer. Był używany przez Arden Lyn, małżonki Xendora do utrzymywania swojego ciała w hibernacji dopóki nie zostanie przywrócona do życia. Później talizman był poszukiwany przez Ciemnego Jedi Durreia, który był przeciwnikiem Sojuszu Rebeliantów.
Talizman przypominał szary kamień w kształcie pryzmatu o wymiarach od około 10 do 20 centymetrów. Z artefaktu promieniowała mroczna aura z powodu zamkniętej w nim energii Ciemnej Strony. Talizman był chłodny w dotyku i przekazywał poczucie siły posiadaczowi oraz wiedzę dotyczącą artefaktu, było to uważane za prostą ścieżkę ku Ciemnej Stronie.
Artefakt należał do dynastii Kashi Mer przez wiele lat stając się czymś w rodzaju dziedzictwa rodzinnego, jednak został skradziony przez młodą studentkę Mocy, Reda Jalooz. Odkryła ona „Mroczne Sekrety” o talizmanie i postanowiła go ukraść.
Eksperymentując z talizmanem przez kilka miesięcy odkryła jak posiąść jego moc. Później dobrowolnie wróciła na Kashi, jednak bez artefaktu, prosząc ludzi o wybaczenie. Jej żal nie przyniósł spokoju na planetę, wręcz przeciwnie, zaraz po jej powrocie systemowe słońce zamieniło się w supernową i zniszczyło świat wraz z jego wiekową kulturą.
Talizman znalazł się później w rękach Arden Lyn, żony Xendora. Xendor był Jedi, jednak opuścił zakon, ciągnąc za sobą wielu innych Jedi. Stworzył z nimi Legiony Lettowa, które doprowadziły do Pierwszej Wielkiej Schizmy. Jedi ścigali Xendora i zabili go, później Mistrz Jedi Awdrysta Pina osaczył Arden Lyn na jednej z planet w Nieznanych Regionach. Tam Lyn odkryła Talizman Kashi Mer i z jego pomocą zabiła Pina, który w chwili śmierci użył techniki Jedi morichro do zatrzymania funkcji organizmu Lyn, pozornie ją zabijając. W rzeczywistości, Arden, członkini Wyznawców Palawy, użyła swoich zdolności transu Mocy, wspomagając się talizmanem, wprowadziła się w stan uśpienia, powstrzymując śmierć.
Artefakt spadł nieopodal, nie odkryty przez prawie dwieście pięćdziesiąt wieków do czasu Czystki Jedi. Wtedy to grupa zwiadowców znalazła go obok nieco suchych, lecz idealnie zachowanych zwłok Arden. Przypadkowo przenieśli artefakt blisko ciała, co poskutkowało tym, że Lyn zbudziła się z transu i posądziła zwiadowców o przyczynienie się do śmierci Xendora. Arden Lyn ponownie miała talizman w rękach, jednak nieco później natknęła się na inkwizytorów Antinnis Tremayne i Ameesa Darys, Arden ciężko raniła pierwszą i zabiła drugą, zanim wielki inkwizytor Laddinare Torbin odciął jej rękę i zaprowadził przed obliczę Palpatine’a, który obiecał jej wskrzeszenie Xendora. W zamian Arden miała stać się członkinią organizacji zwanej Ręką Imperatora. Prawdopodobnie w tym momencie Imperator zabrał Arden talizman.
Arden Lyn służyła Imperatorowi przez wiele lat, w końcu doszła do wniosku, że nie ma on zamiaru wywiązywać się z danej obietnicy, więc w 2 roku ABY sprzymierzyła się z Wielkim Admirałem Zaarinem w zamachu na Palpatine’a, który został udaremniony przez Maarek Stela. Arden uciekła z Imperium i zaczęła szukać medalionu, wciąż wierząc, że uda jej się wskrzesić Xendora. Arden nigdy nie odzyskała talizmanu i została stracona przez odrodzonego Imperatora za swoją zdradę.
Imperator został zabity wkrótce po próbie zamachu w bitwie pod Endor, a talizman zniknął, jednak pojawił się znowu w sektorze Corva. Kryminalny lord rasy Gotal, Mahk'khar, otrzymał ten artefakt na planecie Tuulab. Planował on handel z Mrocznym Jedi Durreiem, który pracował w Imperialnej placówce w Zewnętrznych Rubieżach. Sojusz Rebeliantów również wiedział o artefakcie i wysłał zespół, by go odzyskać. Zespół zaatakował Mahk'khara i Durreia na planecie Jandoon, gdzie dochodziło między nimi do wymiany, jednak Durrei uciekł z artefaktem i zespół Rebeliantów musiał go ścigać.
Wróć na górę