Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Akademia Trayusa

Autor: Caroline

Akademia Trayusa była starożytną Akademią Sithów, znajdującą się na Malachor V. Rycerz Jedi Revan odkrył ją opuszczoną podczas Wojen Mandaloriańskich. Znajdujące się tam artefakty Sithów przyczyniły się do jego upadku na Ciemną Stronę Mocy. Po pokonaniu Revana przez Republikę, akademia służyła jako siedziba Triumwiratu Sithów oraz ośrodek szkoleniowy dla zabójców Sith, do czasu zniszczenia planety Malachor V wraz z Akademią w 3951 roku BBY.
Akademia Trayusa była centrum szkoleniowym Sithów, zbudowanym tysiąclecia przed Wojnami Mandaloriańskimi i stała się tamtejszym źródłem energii Ciemnej Strony. Ostatecznie planeta jak i akademia została opuszczona przez Sithów i stała się miejscem nie odwiedzanym przez wieki.
Podczas Wojen Mandaloriańskich w 3961 roku BBY, Młody Rycerz Jedi Revan odkrył planetę Malachor V podczas zwiadu dla baz w Zewnętrznych Rubieżach. Usłyszał on opowieść, że Mandalorianie nie odwiedzają planety Malachor, co miało jakiś związek z ich kulturą. Revan zaciekawiony dlaczego tego nie robią postanowił zbadać planetę, jak się później okazało. Revan szybko odkrył szczątki miast zakopanych pod ziemią, w tym Akademię Trayusa, w niej znajdowały się dowody, które przekonały młodego Jedi, że Sitowie nadal istnieją i stanowią zagrożenie dla Republiki. Dzięki zbiorom akademii, Revan dowiedział się również, gdzie znajduje się planeta Korriban. Dochodząc do wniosku, że Republika nie poradzi sobie z obroną przed Sithami, Revan w tajemnicy przed swoimi poplecznikami, zbudował twierdzę i używając ciemnej energii planety Malachor V, związał z nią swoich najwierniejszych zwolenników, w ten sposób tworząc zabójców Sith. Revan doprowadził do zakończenia Wojen Mandaloriańskich i zwycięstwa Republiki. Jeden rok po odkryciu Akademii Trayusa, nad Malachor V odbyła się ostateczna bitwa Republiki i Mandalorian. Revan miał w tajemnicy przed Republiką ukrytą superbroń, „Generator Cienia Masy”, który miał być główną pułapką, która miała zakończyć wojnę z Mandalorianami. Nadzór nad bronią Revan powierzył zaufanemu rycerzowi Jedi (znanej później jako Wygnana Jedi). Revan zwabił Mandalorian nad Malachor i gdy walka rozgorzała na dobre, jeden z generałów Revana uruchomił Generator. W wyniku kataklizmu wywołanego przez generator, flota Mandalorian i część floty Republiki uległa zniszczeniu. Akademia Trayusa pozostała nienaruszona. Po zwycięstwie nad Mandalorianami, na które Akademia miała pewien wpływ, Revan udał się z Malakiem do Nieznanych Regionów. Podczas podróży trafił na Dromund Kaas, gdzie zetknął się z Imperatorem Sithów i dowiedział się o istnieniu Gwiezdnej Kuźni. Revan postanowił podbić Republikę i utworzyć własne Imperium, odrzucił tym samym nauki Jedi i przyjął tytuł Lorda Sith. Podczas Wojny Domowej Jedi od 3959 do 3956 roku BBY, Revan używał Akademii Trayusa jako centrum szkoleniowego dla zabójców Sith, którzy polowali na Jedi oraz jako jedna z baz Sithów, która miała pomóc Revanowi w przeciągnięciu kilku złapanych Jedi na Ciemną Stronę Mocy. Wielu z nich złamało się i stało się lojalnymi Revanowi, Mrocznymi Jedi, bądź zabójcami Sith.
Rok po tym jak Sitowie zostali pokonani przez Republikę, Mistrzyni Revana, Kreia, obawiająca się, że to jej nauki zaprowadziły ucznia na ścieżkę mroku, udała się na poszukiwanie Revana. Dotarła do Malachor V i mieszczącej się na nim Akademii Trayusa. Kontakt z planetą i akademią sprawił, że podążyła drogą bardzo podobną do swojego ucznia, stała się Sithem. Darth Traya odnowiła akademię i wyszkoliła następnych zabójców Sith, którzy mieli jeden cel: zniszczyć Zakon Jedi. Później Darth Traya odkryła dwóch innych Sithów, z którymi podzieliła się swoją wizją, byli to Darth Nihilus i Darth Sion. Wraz z Kreią tworzyli Triumwirat Sithów. Pod ich przewodnictwem Akademia Trayusa bardzo szybko się rozwinęła, szkolono tam legiony zabójców Sith, którzy doprowadzili do śmierci wielu Jedi. Darth Tayi udało się zjednoczyć rozrzucone siły Sithów, jednak nie uratowało jej to przed wygnaniem przez jej uczniów, którzy zbuntowali się przeciw niej.
W 3951 roku BBY, Kreia znajduje Wygnaną Jedi, która walczyła u boku Revana z Mandalorianami nad Malachor V. Darth Traya zaplanowała zemstę na swoich byłych uczniach rękami Wygnanej. Po pokonaniu Dartha Nihilusa na pokładzie Revangera, Wygnana udała się do Akademii Trayusa, by pokonać Dartha Siona. Po drodze wyeliminowała wielu zabójców Sith, którzy zastąpili jej drogę. Chwilę po pokonaniu Dartha Siona i Darth Trayi, Akademia Trayusa została zniszczona wraz z planetą Malachor V za pomocą Generatora Cienia Masy, który został uruchomiony na polecenie Wygnanej Jedi.
Wejście do Akademii Trayusa położone było w czeluściach planety Malachor V i otwarte było na przedsionek, który był połączony ze wschodnią i zachodnią halą kompleksu. Półksiężyc Trayusa położony był na zachód, była to sala z wieloma niszami, które odwiedzali Komandosi Sith. Na wschodzie znajdowało się centrum dowodzenia, złożone z labiryntu korytarzy, w których na zabłąkanego Jedi czyhali Sithowie i Mroczni Jedi. Na północ od wejścia znajdowały się dwa korytarze prowadzące do centralnej części akademii, ostatnim fragmentem była cześć otwartej przestrzeni, przed Sanktuarium Akademii zwanym Rdzeniem Trayusa.
Wróć na górę