Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Verpine

Autor: Caroline

Verpinowie byli rasą przypominającą owady, wywodzącą się z asteroid Roche. Znani byli ze swoich umiejętności technologicznych, zostali uznani za jednych z najlepszych inżynierów okrętów w galaktyce.
Verpinowie były chudymi, dwunożnymi istotami sięgającymi średnio 190 centymetrów. W przeciwieństwie do wielu „owadzich” ras, w tym dalekich kuzynów Verpine, rasy Kibnon, istoty rasy Verpine, posiadały jedynie cztery kończyny, choć u niektórych jednostek zdarzała się obecność szczątkowych skrzydeł. Na głowie tych owadopodobnych istot dominowały duże, czarne oczy, znajdowały się na niej również dwie anteny, każda za jednym okiem. Pancerze istot rasy Verpine składały się z zielonej chitynowej substancji zwanej „carahide” - była ona elastyczna, podobnie jak skóra innych istot, lecz na tyle twarda, by zatrzymać ostrze, a nawet pochłonąć strzał z blastera. Układ krążenia rasy Verpine nie zawiera serca, a przynajmniej organu, który u człowieka identyfikowany jest jako serce.
Oczy istot tej rasy doskonale wychwytywały mikroskopijne szczegóły, a ich anteny miały bębenkowy system nerwów, który odbierał dźwięk. Były one również wrażliwe na działanie fal radiowych, co sprawiało, że rasa ta miała naturalną zdolność do odczytywania transmisji fal radiowych. Wykorzystywali tę zdolność do dalekosiężnej komunikacji z innymi istotami rasy Verpine, taka komunikacja mogła mieć zasięg nawet stu kilometrów. Kolonie istot rasy Verpine działały w myśl zgodnego systemu demokratycznego.
Ze względu na to, że ich mowa była oparta na komunikacji radiowej, uszkodzenie anten mogło wywołać nieprzyjemne skutki dla istoty tej rasy. Podczas badania Verpinów, Leia Organa zauważyła, że większość przestępców tej rasy ma uszkodzone anteny.
Społeczeństwo Verpinów dzieliło się na inteligentne hermafrodyty i nieinteligentne trutnie pracownicze. W momencie, kiedy społeczeństwo tej rasy czynnie zaczęło brać udział w życiu galaktyki, cześć inteligentną stanowiło jedynie pięć procent istot rasy Verpine, lecz zapotrzebowanie na techników w galaktyce wymagało od nich zmian społecznych. Po tych zmianach istoty rasy Verpine używały specjalnego enzymu by ze wszystkich jaj wykluwały się inteligentne Verpine. Trutnie pracownicze pozyskiwano przez klonowanie.
Kiedy w ulu Verpine potrzebni byli nowi członkowie, część z istot tej rasy wzywana było do złożenia jaj, inne do ich zapładniania w specjalnych inkubatorach. Młode istoty rasy Verpine były pod opieką całego ula.
Choć występowały osobniki hermafrodytyczne, nie ma dowodów na to, że Verpinowie mieli określoną płeć. Choć podczas Wojny Rojów Jedi Leia Ordana Solo wspomniała coś o „męskich wojownikach” tej rasy.
Podstawą diety istot rasy Verpine były grzyby magenge, które rosły w obrębie macierzystego pasa asteroid Verpine.
Rasa Verpine nie kształtowała się na asteroidach Roche, mieszkanie na nich umożliwiło dopiero sztuczne przystosowanie ich do tego celu. Niektórzy twierdzili, że Asteroidy Roche były szczątkami macierzystej planety Rasy Verpine, która została zniszczona, inni byli zwolennikami teorii, że istoty tej rasy przybyły na Roche podczas szukania nowych światów. Tak naprawdę sami Verpinowie nie byli do końca pewni, skąd pochodzą. Jednak asteroidy Roche były przez nich zamieszkane jeszcze przed powstaniem Republiki.
Verpinowie byli bardzo spokojnym ludem, zamiast wojny woleli pójść na kompromis w konfliktach. Być może było to spowodowane jakąś dawną wojną domową, bądź wynikało to z politycznej jedności tej rasy.
Podczas Wojny Domowej Jedi, rasa Verpine była częścią galaktycznej społeczności, produkowali wysokiej jakości technologię, od blasterów jonowych do urządzeń regulujących akcję serca. Niektóre z ich wytworów technologicznych zostały dostosowane do przedstawicieli danej rasy na przykład Bothan bądź Arkanian. Niektórzy podejrzewali rasę Verpine o testowanie swoich technologii na żywych istotach. W późniejszych latach inżynierowie rasy Verpine posiadali własną fabrykę okrętów. „Slayn i Korpil” wyprodukowali kilka naprawdę dobrych myśliwców, między innymi V-19 Torrent dla Republiki Galaktycznej oraz myśliwiec B-wing dla Sojuszu Rebeliantów. Istoty rasy Verpine posiadały również fabrykę Droidów, produkowały one głównie droidy służące do pracy.
Podczas Galaktycznej Wojny Domowej Verpinowie otwarcie sympatyzowali z Sojuszem Rebeliantów, jednak nie brali udziału w wojnie tak czynnie jak inne rasy ze względu na ich pacyfistyczną naturę, a częściowo również przez Imperialnych Dowódców stacjonujących w ich systemie. Po upadku Imperium, istoty rasy Verpine stały się członkami Nowej Republiki.
W 8 roku ABY, Verpine złamali kilka umów z Barabelami dotyczących produkcji statków. Później wyszło na jaw, że jeden ze statków Barabelów przewoził zamrożone części ciała istot rasy Verpine, wyraźnie przeznaczone w celach spożywczych. Na początku Republika chciała wysłać Leię Organę Solo, by pogodziła zwaśnione strony, ostatecznie jednak tego zadania podjęła się Mon Mothma.
Podczas Wojny Rojów, niektóre z istot rasy Verpine były uzależnione od „Czarnej Membrozji” Gniazda Gorog, więc podczas wojny Verpine współpracowali z Killikami i zaopatrywała ich między innymi w B-wingi i Verpińskie Karabiny Rozpryskowe. Jednak Killikowie odwrócili się przeciwko Verpinom, próbując najechać ich główną asteroidę Nickel One i obalić ich rząd. Ta próba została jednak udaremniona przez Jedi.
Podczas Drugiej Galaktycznej Wojny Domowej istoty rasy Verpine oskarżyły ludzi z Murkhany o zerwanie porozumień handlowych i wytwarzanie technologii podobnej do Verpińskiej. W tym czasie Verpinowie zawarli również pakt o nieagresji z Mandalorianami, obawiając się, że zajmą ich terytorium. Układ z Mandalorianami polegał na tym, że Verpinowie będą dostarczali im technologii, a Mandalorianie ludzi do obrony asteroid. Porozumie zostało później wystawione na próbę, kiedy Resztki Imperium i Darth Caedus zaatakowali system Verpinów, by uzyskać dostęp do ich technologii. Mandalorianie wywiązali się z porozumienia i walczyli w obronie systemu i technologii rasy Verpine.
Po doświadczeniach z atakami Imperium, istoty rasy Verpine zaczęły produkować IX-6 ciężkie droidy bojowe do pomocy w obronie asteroid. Kiedy Darth Krayt utworzył swoje Imperium w 130 ABY, Verpinowie otrzymali rozkaz zaprzestania produkcji tych droidów oraz zniszczenia wszystkich istniejących modeli. Verpinowie nie chcieli poddać się Imperium, więc rozprzestrzenili małe fabryki po całym pasie asteroid. Gdy Lord Sith dowiedział się o tym, rozkazał wysłać flotę gwiezdnych niszczycieli, by zbombardowały kilka asteroid. Masakra jednak nie złamała oporu istot rasy Verpine, kontynuowali oni produkcję droidów i przemycali je do każdego kogo było na nie stać.
Wielu Verpinów, którzy opuścili swój system znalazło pracę jako technicy na okrętach, choć część z nich miała kłopoty, ponieważ wykonywali nie uzgodnione wcześniej ulepszenia sprzętu. Inni Verpinowie wykorzystywali swoje talenty do negocjacji, co najmniej jeden z nich Beyghor Sahdett był Jedi i przeżył rozkaz 66. Jeden z Verpinów, Zraii, był mechanikiem Eskadry Łotrów.
Wróć na górę