Pomiń nawigację™
Logo Jedi Order - małe
Home - ikonka HOME O NAS REKRUTACJA FORUM

Togrutanie

Autor: Domino

Ojczysta planeta: Shili
Cechy charakterystyczne: lekku i montrale
Klasa: humanoidalne
Przeciętny wzrost: 1,80 metra
Język: Basic, Togruti
Znani przedstawiciele:
Dar'nala - Jedi służąca w okresie zimnej wojny.
Roshti - gubernator planety Kiros.
Ahsoka Tano - uczennica Anakina Skywalkera.
Shaak Ti - członkini Rady Jedi w czasie Wojen Klonów.

Inteligentna, humanoidalna rasa wywodząca się z planety Shili. Część skolonizowała planetę Kiros, mając marzenie świata wolnego od broni i przemocy. Togrutanie wsławili się swoją oddaną służbą jako Jedi.

Biologia

Posiadają ludzką budowę ciała, wyróżniają się jednak jego różnorodnym ubarwieniem, które jest genetyczną pozostałością pochodzenia od drapieżników. Kolejną pozostałością, która była dla nich wstydliwa i ukrywana podczas spotkań z innymi rasami były kły, takie jak u drapieżników.
Najczęściej występującym wśród Togrutan kolorem skóry był czerwony. U takich osobników występowały też pionowe białe pasy na ramionach, nogach, plecach i klatce piersiowej. Spotykano również osobniki o skórze pomarańczowej, fioletowej i różowej. Charakterystycznymi cechami Togrutan były podobne do Twi'lekańskich, pasiaste głowo-ogony (lekku) oraz wyrastające z czaszki, puste w środku rogi, umożliwiające echolokację (montrale). Lekku były przeważnie trzy - dwa opadające na klatkę piersiową, oraz jeden z tyłu, opadający na plecy. Pozwalały na mierzenie odległości, orientację w terenie i mierzenie najkrótszej drogi do potencjalnego celu oraz na komunikację z pobratymcami. Poziome pasy na nich umieszczone przybierały również rozmaite kolory, biało-zielone, biało-czarne, fioletowo-czarne, lub też rożne odcienie różu. Skóra Togrutan była zimna w dotyku, a jej ubarwienie stawało się bardziej kontrastowe, jeśli znajdowali się pod wpływem silnych emocji. Ich oczy mogły również przybierać różnorodne kolory: czarny, niebieski lub szary.
Rasa ta żywiła się głównie zwierzętami roślinożernymi, na przykład gryzoniami znanymi jako thimiary. Togrutanie preferowali jedzenie żywych ofiar, dlatego zabijali je swoimi kłami, które część innych ras uważała za jadowite. Było to jednak mylne przeświadczenie, które wynikało z faktu występowania u zwierzyny pośmiertnych drgawek mięśniowych, a nie z rzekomego jadu. Było jednak wielu Togrutan, którzy nie zaprzeczali tej informacji.

Togrutanie byli ludem spokojnym i pokojowym, lecz w walce byli godnymi przeciwnikami. Najlepiej czuli się w dużych grupach i potrafili łatwo dostosować się do innych kultur. Jeśli żyli w samotności, mogli cierpieć na napady depresji. Indywidualność była wśród nich uważana za coś dziwnego, choć, paradoksalnie, wielu ich przywódców osiągnęło swoją pozycję właśnie dzięki swojej odmienności.

Wielu Togrutan dołączało do Jedi i zwykle były to kobiety. Mimo że Imperator Palpatine nakazał zniszczenie danych dotyczących osiągnięć obcych ras, z zachowanych zapisków wynikało, że rasa ta miała specjalną łączność z Mocą. Przedmiotem spekulacji był fakt, jak tak wielu Togrutan wykazywało wrażliwość na Moc, skoro poziom ich midichlorianów był raczej przeciętny. Prawdopodobnie to ich szczególna więź ze środowiskiem pozwalała im na łatwiejsze dostrajanie się do Żywej Mocy.

Kultura i Społeczność

W związku z tym, że Togrutanie pochodzili od dzikich zwierząt, w ich kulturze można było zauważyć wiele elementów i zachowań ich przodków. Byli efektywnymi łowcami. Za złe zachowanie i brak kultury przyjmowano na przykład noszenie obuwia. Bose stopy były symbolem połączenia duszy z matką-ziemią, noszenie butów zakłócało według nich tą więź. Jednak nie wszyscy przedstawiciele rasy praktykowali ten zwyczaj. Ważnym elementem togrutańskiej kultury było polowanie, w którym uczestniczyły nawet małe dzieci, jeśli tylko potrafiły utrzymać broń. Nie pobierały one żadnego szkolenia, po prostu uczestniczyły w nim, kto nie nadążył za grupą zostawał porzucony. Sądzono, że jednostki najsłabsze narażają cała grupę na niebezpieczeństwo.
Jednak cechy jak na przykład egoizm były im obce, gdyż zawsze występowali w grupie, trudno było o indywidualne jednostki. Podczas polowania nie rzucali się grupowo na ofiarę, tylko troskliwie i dokładnie rozdzielali zadania. Jeśli tylko ktoś wyłamywał się z grupy był, dla dobra kolektywu, wyłączany z niej i pozostawiany samotnie w dziczy. Wierzono, ze śmierć takiego odszczepieńca jest częścią naturalnego przebiegu, nie żałowano tej straty.
Polowanie, jako niezbędna do przeżycia część kultury była celebrowana z dumą w postaci zębów czy kości przerabianych na ozdoby, ze skór robiono ubrania. Największą dumą były trofea z Akula. Prawo do noszenia ozdoby z zębów Akula mieli tylko ci, którzy samodzielnie zabili go w walce. Ową ozdobę często wykonywało się również przy użyciu pereł i metali.

Historia

Mimo, że nieznane są dokładne dzieje Togrutan, wiadome jest, że rasa ta służyła Zakonowi od początków jego powstania.
Na Shili panowała monarchia dziedziczna, natomiast na Kirosie Togrutanami rządził gubernator. W okresie wojen klonów dziedziczką tronu Shili była księżniczka Zaa Vashee. W tym czasie wielu Togrutan należało do Zakonu Jedi, min. Shaak Ti, która zasiadała w Radzie Zakonu. W czasach zimnej wojny Togrutanie wzniecili powstanie, które zostało spacyfikowane przez Rycusa Kilrana. Togrutanie założyli też, w nieznanym okresie kolonię na planecie Kiros. Kolonistami była grupa, którą połączyła niechęć do przemocy, marzenie stworzenia świata bez broni i wojen.
Również w bliżej nieokreślonym czasie, podczas Wojen Klonów, na kolonię Kiros przybył hrabia Dooku i doniósł gubernatorowi Roshtiemu o planowanym ataku Republiki. Zaproponował mu przeniesienie całego jego ludu w bezpieczne miejsce do czasu zakończenia walk. Przywódca zgodził się. Tak naprawdę jednak cała populacja została przeniesiona na Zygerrię i tam zniewolona. W tym samym czasie planeta została odbita z rąk Separatystów przez Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego, Ahsokę Tano, Kapitana Rexa i Komendanta Codiego. Jedi, zdumieni nieobecnością mieszkańców, ruszyli ich śladem na Zygerrię. Pierwsza próba uwolnienia Roshtiego zakończyła się niepowodzeniem przez co on, wraz z Kenobim, trafił na aukcję zorganizowaną przez zygerriańską królową, Miraj Scintel. W wyniku walki, która rozpętała się na arenie niewolników, Miraj rozkazała przetransportować Obi-Wana, Reksa i gubernatora do obozu pracy na Kadavo, w którym przebywała reszta populacji Kirosa. Niewolników, którzy stawiali opór, zygerriański nadzorca karał śmiercią. Po zabiciu Scintiel przez Dooku, Anakin wyruszył na pomoc mistrzowi i Togrutanom. Tymczasem hrabia rozkazał swojej uczennicy, Asajj Ventress, zniszczyć ośrodek na Kadavo, ponieważ nie chciał, by jego kłamstwo, jakoby Jedi doprowadzili do unicestwienia populacji Kirosa, wyszło na jaw. Natomiast w obozie pracy Togrutanie rozpoczęli bierny opór na wieść o wyzwoleniu ich planety. Wkrótce nad Kadavo przybyła flota Separatystów i siły Republiki rozpoczęły z nią bitwę. Po wygranej potyczce Jedi dzięki Mocy przenieśli Togrutan na bezpieczną platformę, a następnie przetransportowali do domu. Na Kirosie, w rozmowie z Yodą, Roshti powiedział, że pragnie, by jego lud zaczął szkolić się w sztukach walki. Mistrz Jedi obiecał też zostawić na planecie garnizon klonów.
Wróć na górę